Aktuality

Pečovatelská služba

Akce CSS

CVIČENÍ: pondělí, středa, pátek od 8 do 9 hodin
HARMONIZAČNÍ CVIČENÍ: středa 15:30 – 16:30
PROCVIČOVÁNÍ PAMĚTI: úterý 8.30 – 9.30 hodin, od 9:30 zpívání
PROCHÁZKY: čtvrtek od 13h (v případě, že není jiná akce či výlet)
TVOŘIVÉ DÍLNY: pátek od 13 do 15 hodin
KNIHOVNA: pondělí, pátek 10 – 12 hodin.
Všechny činnosti jsou určeny pro seniory z Tišnova a okolí (nejen z DPS).

Termíny plavání ve Wellness Kuřim 1. pololetí 2019

Vždy první a třetí středu v měsíci:
Únor - 20.2.2019
Březen - 6.3. a 20.3.2019
Duben - 3.4. a 17.4.2019
Květen - 15.5.2019
Odjezd od Podhorácké restaurace vždy v 11:45 hod. Doprava a vstup: 110,- Kč
V případě nízkého počtu účastníků se v daném termínu nepojede. Kontakty pro bližší informace a přihlašování: Ing. Petra Tomšíková (730 193 325), Marta Špirková (773 590 274) nebo osobně v knihovně Centra sociálních služeb Tišnov, Králova 1742

Poslechový pořad Písničky ze starých časů

Centrum sociálních služeb Tišnov a deTOX pokračují další sezónou cyklu poslechových pořadů Ze starých časů, které připravuje a komentuje pan Ing. Václav Seyfert. Přijďte se zaposlouchat i v roce 2019, a to:
středa 13. února - Andělská hitparáda
středa 13. března - Sportovní odpoledne
středa 10. dubna - Zvoní...
středa 22. května - Zvláštní zoologická zahrada
Sejdeme se v knihovně CSS Tišnov, začátek vždy v 15 hodin. Vstupné dobrovolné.

Zájezd do vily Tugendhat v Brně

Centrum sociálních služeb Tišnov zve na zájezd do vily Tugendhat v Brně ve čtvrtek 14.2.2019 (odjezd autobusu od Podhorácké restaurace v 8:45h) a pro velký zájem i v úterý 5.3.2019 (odjezd autobusu od Podhorácké restaurace v 11:45h).
Vila Tugendhat v Brně je ojedinělým funkcionalistickým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, v roce 2001 byla vila Tugendhat zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Společně projdeme rozšířený okruh, který zahrnuje 3. nadzemní podlaží – tzv. ložnicové patro (horní terasa, vstupní hala, rodičovská sekce, dětská sekce), 2. nadzemní podlaží – hlavní obytný prostor, přípravna, kuchyně, 1. nadzemní podlaží – tzv. technické patro (strojovna vzduchotechniky, kotelna, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelna, fotokomora, trezor na kožichy)
Délka prohlídky cca 90 minut. Využijte jedinečné možnosti navštívit tento architektonický skvost.
Při zpáteční cestě je plánována zastávka v restauraci na oběd (večeři). Cena 370,- Kč (vstupenka + doprava).
Přihlašování a bližší informace: Kulturní pracovnice Ing. Petra Tomšíková, mob.: 730 193 325
Počet možných účastníků je omezen na max 15. (Na tuto akci se pojede při přihlášení min 13 osob).

Maškarní puntíkovaná zábava

Zveme na maškarní zábavu plnou puntíků, která se uskuteční ve čtvrtek 28.2.2019 ve 14:00 hodin v jídelně DPS Králova, k tanci a poslechu zahrají manželé Maškovi.
Máte doma puntíkované šaty ještě z tanečních? Šátek na krk, přesně stejný jako měl Ferda Mravenec? Halenku samé kolečko? Vytáhněte tyto kousky ze skříně a přijďte se v nich pobavit na maškarní zábavu. Vítány jsou i jiné masky.
Občerstvení zajištěno. Vstupné dobrovolné.
„Upozorňujeme účastníky, že akce bude fotografována. Vybrané fotografie budou zveřejněny na webových stránkách Centra sociálních služeb Tišnov, v části Fotogalerie, případně v Tišnovských novinách nebo v novinách Tišnovsko-Kuřimsko.“

MDŽ – slavnostní koncert

Zveme Vás na koncert na oslavu Mezinárodního dne žen, který se koná ve čtvrtek 7.3.2019 ve 14:00 hodin v jídelně DPS Králova. Účinkují: František Kratochvíl – klavír, Věra Bakalová – alt, recitace, Marie Sedláčková – soprán, Eva Škodová – housle. Vstupné dobrovolné.
„Upozorňujeme účastníky, že akce bude fotografována. Vybrané fotografie budou zveřejněny na webových stránkách Centra sociálních služeb Tišnov, v části Fotogalerie, případně v Tišnovských novinách nebo v novinách Tišnovsko-Kuřimsko.“

RODOKMEN, aneb „Znáte svůj rod a svoje předky?“

Zajímá Vás, jak se o svých předcích dozvědět, kde a jak začít, kde hledat a co všechno k tomu budete potřebovat? Pokud ano, dozvíte se to na přednášce Ing. Jana Kosa ve čtvrtek 21.3.2019 od 14:00 hodin v knihovně DPS Králova, na kterou vás srdečně zve Centrum sociálních služeb Tišnov.
Vstupné dobrovolné.

Zájezd do Punkevní jeskyně Moravského krasu

Centrum sociálních služeb Tišnov vás zve na zájezd do Punkevních jeskyní Moravského krasu ve čtvrtek 4.4.2019. Odjezd autobusu od Podhorácké restaurace v 8:30h. Cena 490,- Kč. V ceně zájezdu je doprava, vstupenka do jeskyní, silniční vláček a lanová dráha.
Silničním vláčkem se příjemně přesuneme až před vchod Punkevní jeskyně. Uvnitř budeme procházet mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou, tzv. Suchou částí jeskyně, na dno propasti Macochy. Po prohlídce Macochy bude následovat projížďka na motorových člunech po podzemní říčce Punkvě. Součástí plavby bude krátká prohlídka Masarykova dómu, nejkrásnější prostory Punkevních jeskyní. Doba prohlídky: cca 60 minut, délka trasy: 800 m, délka vodní plavby: 450 m. Nebude chybět jízda lanovou dráhou, která vede od Punkevních jeskyní na Horní můstek propasti Macochy. Zpět k autobusu (parkoviště Skalní mlýn) se svezeme opět silničním vláčkem.
Při zpáteční cestě je plánována zastávka v restauraci na oběd. Předpokládaný návrat v cca 15:30h.
Přihlašování a bližší informace: Kulturní pracovnice Ing. Petra Tomšíková, mob.: 730 193 325
Počet možných účastníků je omezen na max 25. (Na tuto akci se pojede při přihlášení min 15 osob).

Velikonoční výstava

Centrum sociálních služeb Tišnov vás zve na velikonoční výstavu, která se koná v úterý 16. dubna od 9.00 do 16.00 hodin v prostorách DPS Králova.
Vstupné dobrovolné.

VELIKONOCE NA ZÁMKU LYSICE

Centrum sociálních služeb Tišnov vás zve ve čtvrtek 18.4.2019 na zájezd do zámku Lysice, ve kterém se uskuteční tradiční výstava „Jaro na zámku“, díky které zámecké komnaty a sály doslova rozkvetou velkým velikonočním a jarním květinovým aranžmá. V předzámčí zámku čeká pro zájemce zámecká kavárna a k individuální prohlídce i zámecká zahrada.
Odjezd autobusu od Podhorácké restaurace je v 9:00 hodin. Cena 270,- Kč (doprava + vstup do zámku + výstava). Předpokládaný návrat do 15:00 hodin.
Přihlašování a bližší informace: Kulturní pracovnice Ing. Petra Tomšíková, mob.: 730 193 325

FLORA OLOMOUC 2019, jarní etapa

40. ročník mezinárodní květinové a zahradnické výstavy
Centrum sociálních služeb Tišnov vás zve na zájezd proslulé květinové výstavy Flora Olomouc, a to ve čtvrtek 25.4.2019. Odjezd autobusu od Podhorácké restaurace je v 8:00 hodin.
Cena: 230,- Kč (cena za dopravu). Vstup si hradí každý sám na místě (dospělí: 150,- Kč, důchodci: 80,- Kč, ZTP a ZTP/P: 60,- Kč). Výstavu doplní vyhledávané jarní zahradnické trhy s pestrou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb, dále veletrh zahradní mechanizace.
Při zpáteční cestě je plánována zastávka na pozdní oběd (večeři). Předpokládaný návrat do 18:00 hodin.
Přihlašování a bližší informace: Kulturní pracovnice Ing. Petra Tomšíková, mob.: 730 193 325

JESKYNĚ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ

Centrum sociálních služeb Tišnov vás zve ve čtvrtek 9.5.2019 na zájezd do Rudky u Kunštátu, kde navštívíme dílo rodáka z nedalekého Bořitova, Stanislava Rolínka „Jeskyně Blanických rytířů“, které je unikátní, inspirované českou historií.
Odjezd autobusu od Podhorácké restaurace je v 9:00 hodin. Cena 220,- Kč. V ceně zájezdu je doprava, vstupenka do jeskyní a na rozhlednu, zahrada smyslů – hmatová stezka. Po prohlídce jeskyně, rozhledny a zahrady smyslů je plánován oběd v restauraci v bezprostřední blízkosti areálu. Předpokládaný návrat v cca 15:00 hodin.
Přihlašování a bližší informace: Kulturní pracovnice Ing. Petra Tomšíková, mob.: 730 193 325

Poslední příspěvek ředitelky Jany Wildové

Díky za těch deset let
Minule jsem v TN rekapitulovala rok 2018, nyní bych ráda alespoň stručně shrnula uplynulých deset let mého působení na Centru sociálních služeb a poděkovala jeho pracovníkům. Před deseti lety byla příspěvková organizace zřízena z organizační složky města. Znamenalo to v mnoha oblastech začít od nuly - mimo jiné zcela od základu vytvořit systém účetnictví. V počátku nám pomohla zkušená účetní paní Helena Adamcová, v dalších letech jsme se všemi záludnostmi účtování pestrých činností Centra válčily s Maruškou Řehořovou. Postupně jsme se vypořádaly s DPH, tvorbou PAP, různými změnami zákonů i kontrolami. Dodnes jsem velmi vděčná, že se tehdy nechala k účtařině přemluvit. Byla to krásná spolupráce. Brzy jsme se dostali ze záporných čísel hospodářského výsledku k číslům kladným, která za ty roky v součtu činí cca 800 tisíc korun. Plusu dosahujeme trvale, i když účtárnu převzala Katka Malášková.

Řadu změn prodělaly během let i sociální služby. Jako sociálně aktivizační služby jsme několik let provozovali i společenské akce, což přinášelo svoje výhody i úskalí. Nikdy jsme však nabídku aktivit pro seniory nepřerušili. Od roku 2009 proběhlo na 30 tanečních zábav, 80 zájezdů a výletů, řada společenských a kulturních akcí, na kterých vystoupily stovky účinkujících. Co se jednou zavedlo a osvědčilo, se stalo běžným standardem. Řadu akcí iniciovala Romana Konečná a s každou další kulturní pracovnicí jsme nabídku dále rozšiřovaly. Samozřejmě vždy s přispěním a aktivní účastí samotných seniorů, což ukázali v roce 2016, kdy pod vedením Markéty Prokopové na oslavě dne seniorů vystupovali pouze ti dříve narození a předvedli úžasný program.

Beze změny nezůstala ani pečovatelská služba, kterou využívalo nebo nyní využívá celkem 950 klientů. Proměnila se zejména tvář pečovatelské služby, její financování, administrativa s ní spojená, úkony do ní zahrnuté. Jsem velmi ráda, že i v dobách, které tomu nepřály z hlediska nastavených pravidel, se mi podařilo obhájit noční provoz pečovatelské služby na DPS, k němuž se naopak nyní pravidla přiklánějí. Také pečovatelky se musely mnohé naučit – nejen v práci s klienty, ale také například sestavovat individuální plány, zadávat záznamy do počítače, používat čtečky úkonů a mnoho dalšího. Však od roku 2008 do dnešní doby zůstali jen vytrvalci jako Zdenka Knoflíčková na rozvozu obědů a Marie Hytychová na DPS. A samozřejmě vedoucí pečovatelek, paní Alena Šikulová, vždy ochotná přispět každému klientovi radou nebo pomocí. Kolik příběhů, i neveselých, jsme zažily! Děkuji za to, že jsme je zvládly. Poděkování by si zasloužily mnohé další pečovatelky. Nemohu jmenovat všechny, protože, ač je jádro kolektivu vzácně stabilní, se jich zde postupně v zaměstnání vystřídalo na 35. Alespoň ty déle sloužící: Jitka Mezeiová, Lenka Dolníčková, Jindřiška Ráčková, Jana Dolíhalová, Alena Smejkalová a další pracovnice, dnes mimo pečovatelskou službu – Marta Špirková a pedikérka Eva Smolíková. Každá přispěla svým dílem, svým přístupem, každá nechala v CSS kousek zdraví, nervů, ale hlavně srdíčka. A pořádný kus odvedené práce.

Ani klientům není často jedno, která pečovatelka k němu chodí. V terénu i v domě s pečovatelskou službou. „Penzion“ je tak trochu svět sám pro sebe. Společenství jeho obyvatel, zaměstnanců CSS, nájemců nebytových prostor. Každý zanechává otisk a přispívá k atmosféře. Jsou to uklízečky, z nichž zejména paní Marie Štouračová patří už takřka k inventáři. Bez její pracovitosti a poctivého přístupu by se Centrum těžko obejde, což se prokázalo zejména letos. Důležitý je také údržbář, kterým je v současné době Ivo Dvořák. Ten nejenže dokáže v podstatě všechno opravit, ale navíc v klidu seniorům vysvětlí, co je třeba. Administrativní pracovnice v kanceláři je zase prvním nárazníkem pro návštěvníky i volající. Dříve Zdeňka Večeřová, dnes Miluška Petříčková. Obě vždy ochotné a připravené vyslechnout každého příchozího a současně se vždy dopočítat peněz v pokladně, což je obdivuhodné.

„Penzion“, to jsou také budovy. I ty za deset let prošly změnou. Zejména Králova, kde probíhala v letech 2013-2014 celková revitalizace. Kdo si dnes vzpomene na mechanické hlavní vstupní dveře? Na to, že nad byty ve 4. patře nebyly stříšky? Na jinou barevnost budov? Vedle toho jsme během deseti roků provedli opravy za celkem 8 milionů korun. Těžko by se to obešlo bez správce DPS, Miloslava Sáblíka a jeho dokonalé znalosti každého uzávěru vody, každého ventilu nebo okna v rozsáhlé budově Centra. Také jemu děkuji za skvělou spolupráci.

Obyvatelé DPS jej poznají při přebírání bytu, když se sem stěhují. Průměrně se za rok obmění 17 bytů. Od roku 2009 se tak nově obsadilo 162 bytů, což znamená, že se vyměnilo 80 % obyvatel domů na Králově i Čimperku. O zájmu o ubytování v DPS Tišnov svědčí množství přijatých žádostí. Od roku 2009 jsem zařadila 750 žadatelů do pořadníku. V současné době je evidováno přes 500 žádostí. V podstatě se všemi žadateli jsem osobně hovořila o jejich situaci a opravdu hodně se tak dověděla o životě. Je skvělé, že existuje takové zařízení, jako je toto tišnovské. Umožňuje řešit situaci lidí, kteří potřebují péči a pomoc, často bydlí v nevyhovujících podmínkách, ale do žádného zařízení sociálních služeb nemají šanci se dostat.

Neodcházím ráda a bude se mi po všech stýskat. Po zaměstnancích i po obyvatelích. Odcházím s vědomím, že vždycky je co zlepšovat, ale že můj následovník převezme CSS v dobré kondici: máme dostatek peněz na bankovních účtech, v rezervním i investičním fondu. Hospodaříme dobře. Vše je připraveno na změny, které čekají pečovatelskou službu: registrace podle požadavků JM kraje a obsazení pracovních pozic. Absolvovali jsme inspekci a jsou uzavřeny a zpracovány její výsledky. Byl schválen projekt na nákup nového auta. Vyladili jsme mnohé organizační, účetní a formální postupy. A vím, že zde zanechávám tým, který se jen tak něčeho nezalekne. Díky za těch deset let s Vámi.

Ing. Mgr. Jana Wildová

Kontaktní údaje pověřence pro ochranu osobních údajů

Správce osobních údajů, Centrum sociální služeb Tišnov, příspěvková organizace, Králova 1742, Tišnov, zastoupené ředitelkou, jmenoval pověřence pro ochranu osobních údajů ve smyslu čl. 37 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES.
Pověřencem správce je Ing. Petr Šústal, MPA, tel.: 704 426 282, email: petr.sustal@seznam.cz

Realizace projektu CZ.1.04/3.1.03./A7.00183

Dne 1. 11. 2013 byl v naší příspěvkové organizaci Centru sociálních služeb Tišnov společně s naším partnerem Centrem sociálních služeb Kuřim zahájen projekt „Vzděláváním ke zvyšování kvality pečovatelské služby v Tišnově a Kuřimi" (CZ.1.04/3.1.03./A7.00183), financovaný z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.
Celková částka finanční podpory činí 1 085 694,40 Kč a realizace projektu je plánována do 30. 6. 2015.
Partnerství obou organizací vyplynulo z dlouhodobé spolupráce a také z nízkého počtu zaměstnanců, díky němuž by organizace nenaplnily jednotlivé kurzy samostatně.

Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov

Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov

Rekonstrukce všech objektů CSS Tišnov byla dokončena.

Více fotografií naleznete v průběžně aktualizovaných fotoalbech zde:
Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov - Objekt A.
Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov - Objekt B.
Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov - Objekt C.
Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov - Objekt D.
Zateplení Centra sociálních služeb Tišnov - Objekt E.

Centrum sociálních služeb Tišnov, příspěvková organizace, IČO 28334949
Tišnov, Králova 1742, Tišnov 66601
tel. 549 410 301- 4, fax. 549 410 308, e-mail: info@css.tisnov.cz

Hlavním účelem příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb Tišnov je

Příspěvková organizace při naplňování svého účelu může zajišťovat kulturně společenskou a zájmovou činnost tišnovským seniorům a osobám se zdravotním postižením, v zájmu zachování a rozvoje jejich schopností a zapojení do společenského života.

Příspěvková organizace zajišťuje pro tišnovské seniory a osoby se zdravotním postižením silniční motorovou dopravu pro odvoz k lékaři, do nemocnice, na úřady, apod.

Příspěvková organizace může vykazovat i další hospodářskou činnost v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Je oprávněna provozovat pedikúru


Centrum sociálních služeb

Prostřednictvím pečovatelské služby pomáháme seniorům a zdravotně postiženým občanům žít běžným způsobem života v domech s pečovatelskou službou nebo v jejich přirozeném sociálním prostředí u svých rodin. Podporujeme své uživatele v zachovávání vazeb na své přirozené prostředí, své blízké a přátele. Nabízíme ohleduplný, trpělivý, odborný a profesionální přístup všech našich pracovníků.

©2013 - 2019 Centrum sociálních služeb Tišnov